I tak na przykład w bardzo złym tonie jest podlanie na własną rękę wodą gorących kamieni, by poszło więcej pary. Tym zajmuje się saunamistrz (chyba że w środku jest grupka znajomych, wtedy po zapytaniu reszty może to zrobić wybrana osoba, bywa też, że właściciel sauny pozwala prowadzić rytuały saunowe doświadczonemu klientowi po wcześniejszym ustaleniu).
Nie zapominajmy, że w saunie obowiązują również zasady savoir vivre.
Kim jest saunamistrz?
W wielu ośrodkach SPA zatrudniony jest specjalny saunamistrz, inaczej saunamajster (wiele słów związanych z sauną pochodzi z niemieckiego, gdyż w tym kraju sauny były zawsze bardzo popularne), który prowadzi całą sesję. To człowiek, który decyduje o tym, kiedy podlewać kamienie, jakich użyć olejków eterycznych, a następnie rozprowadza parę ruchami ręcznika lub też specjalnego wachlarza – to tak zwany aufguss (z niemieckiego „napar”). Zazwyczaj saunamistrz przeprowadza minimum 2-3 takie sesje, za każdym razem może użyć olejków, które przynoszą odmienne efekty – rozgrzać, schłodzić, zrelaksować. W przerwach między sesjami może proponować inne zabiegi – smarowanie ciała miodem, kremami, peelingi solne. Profesjonalni saunamajstrowie uczą się na kursach, a w Niemczech czy w Skandynawii są nawet szkoły o takim profilu.
Rytuały saunowe – aufguss
Wyróżnia się 3 rodzaje aufgussa: klasyczny (skupia się na zdrowiu i odprężeniu), pokazowy (tutaj ważny jest show, cała otoczka, zaskoczenie saunujących, na przykład przez umieszczenie śnieżnych kul nasyconych olejkami, a nie proste polanie wodą kamieni, sam zaś układ choreograficzny ruchów ręcznika jest dopracowany w każdym elemencie) i standardowy (najpopularniejszy, będący mieszanką dwóch poprzednich). Sam rytuał aufgussa ma prawdopodobnie za sobą 2000 lat tradycji, a wziął się z bardzo banalnej potrzeby przewietrzenia co jakiś czas wnętrza sauny.
Rytuały saunowe – zalety
Odpowiednio prowadzone saunowe rytuały przynoszą wiele korzyści dla naszego organizmu: pomagają uregulować ciśnienie krwi, obniżając je lub podwyższając, a także przyczyniają się do wzmożonego wydzielania beta-endorfin, czyli hormonów szczęścia, pozytywnie działają na układ oddechowy oraz krwionośny.