Indywidualne podejście do pacjenta w sanatorium

Dodano: 15 grudnia 2023

„Indywidualne podejście do pacjenta” – to hasło powtarza się jak mantra w ofertach większości ośrodków. Każdy chce być traktowany indywidualnie, jako jednostka, o której potrzeby dba się jak najlepiej. Mowa o badaniu, diecie, doborze zabiegów.

Indywidualne podejście do pacjenta w sanatorium

W pewnym sensie indywidualne podejście do pacjenta stało się standardem (choć można znaleźć notki o wyjątkach) – badanie przechodzi każdy kuracjusz, na jego podstawie ustalana jest ilość konkretnych zabiegów, niektóre są uznawane za przeciwwskazania. Większość zabiegów ma oczywiście miejsce sam na sam z terapeutą, więc na podstawie wywiadu lekarskiego są prowadzone w miarę indywidualnie. Nie jest to jednak podejście w 100% pod pacjenta, gdyż w warunkach sanatoryjnych nie da się tego zrealizować, niektóre sanatoria to molochy, z setkami kuracjuszy – pacjent pokazuje przed zabiegiem kartę zabiegową i pobieżne jej przejrzenie daje fizjoterapeucie wgląd w to, co ma robić.

Taka zupełnie zindywidualizowana opcja jest raczej dostępna tylko w ofertach prywatnych, w których część ośrodków, zarówno sanatoriów, jak i SPA & Wellness, ma terapie indywidualne i w tych wszystko jest ustalane od samego początku pod konkretną osobę, a przydzieleni fizjoterapeuci i lekarze prowadzą rehabilitację/leczenie przez cały turnus i ustalają dokładny plan (często taką opcję wybierają sportowcy, osoby z konkretnym schorzeniem, którym zależy na najwyższym poziomie usług). W ośrodkach prywatnych grafik zabiegów i zajęć jest zresztą często ustalany tak, by pasował pacjentowi, w opcji niekomercyjnej takiej możliwości raczej nie ma, godziny są narzucone.

Indywidualna dieta

Jeśli chodzi o dietę, tutaj indywidualne podejście dotyczy raczej osób z problemami z odżywianiem czy z nadwagą, a także profili leczniczych z tym związanych, pozostałe mają wyżywienie standardowe lub dostępną opcje diety, na której są. Ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzeń odżywiania przeprowadzają indywidualne konsultacje dietetyczne, a zalecenia są brane pod uwagę przy kompletowaniu posiłków (które mogą poza tym być wpisane w ramy wybranej lub praktykowanej przez kuracjusza diety). Zawsze w takich przypadkach istnieje możliwość przejścia edukacyjnego szkolenia z zakresu dietetyki, najczęściej też rozpisywana jest dieta, którą kuracjusz powinien serwować sobie po zakończeniu turnusu.

Indywidualne podejście do pacjenta
Shutterstock

Indywidualne podejście do dzieci

Indywidualne podejście dotyczy także dzieci w sanatoriach, które, jeśli turnus jest w czasie zajęć szkolnych, takie zajęcia mają zapewnione. Różnice w poziomie i programach nauczania w poszczególnych szkołach bywają znaczne, więc przysanatoryjne przedszkola i szkoły podstawowe kładą nacisk na indywidualny – w miarę możliwości – tok nauczania, a przynajmniej poświęcenie potrzebnej ilości czasu każdemu z małych kuracjuszy.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.