Zabiegi fizykalne – czym są, rodzaje

Dodano: 1 września 2023

Zabiegi fizykalne to typ zabiegów wspomagających rehabilitację, szczególnie polecanych przy przewlekłych bólach i stanach zapalnych w najostrzejszej ich fazie. 

Zabiegi fizykalne – czym są, rodzaje

Zabiegi fizykalne działają bardziej na przyczynę niż na skutki, rzadko likwidują bezpośrednio sam ból, natomiast przez to dochodzi do szybszej poprawy stanu funkcjonalnego pacjenta. Pod tym pojęciem znajdziemy szereg różnych zabiegów wykorzystujących procesy naturalnie występujące i zachodzące w przyrodzie. Mowa o tych związanych ze światłem, temperaturą, prądem i magnetyzmem; w grę wchodzi wykorzystanie na przykład lasera, jak i ultradźwięków. Światła z lasera łagodzą przykładowo stany zapalne, prąd pobudza działanie mięśni i nerwów, stymuluje ukrwienie, zaś ultradźwięki rozgrzewają głębsze partie ciała, zwiększając ich elastyczność, co pomaga na problemy ze stawami, ale i przyspiesza gojenie się blizn.

Rodzaje zabiegów fizykalnych

Do najczęściej stosowanych zabiegów należą: galwanizacja (prąd stały galwaniczny; leczenie nerwobóli, przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych, zespołów bólowych w przebiegu ZSK i choroby dyskowej, zaburzenia krążenia obwodowego, utrudniony zrost po złamaniach kości, porażenie wiotkie), DD, czyli terapia prądem diadynamicznym (działanie ogólne przeciwbólowe, polepszenie ukrwienia, obniżenie lub wzmożenie napięcia mięśniowego), jonoforeza (wprowadzenie do tkanek jonów o działaniu leczniczym (na blizny, zwapnienia, stany zapalne, trudno gojące się owrzodzenia, nerwobóle, rwę kulszową, bakteryjne stany zapalne – używa się jonów rożnych minerałów, każdy ma nieco inne spektrum działania) i metoda TENS (leczenie bólu po uszkodzeniu nerwów obwodowych i amputacjach).

Do tego dochodzą elektrostymulacje (pobudzenie i odżywienie mięśni i nerwów), prądy Nemeca, inaczej zwane interferencyjnymi (silne działanie przeciwbólowe, poza tym poprawa ukrwienia, odżywianie tkanek, usuwanie obrzęków alergicznych i pourazowych, dobroczynny wpływ na napięcie nerwów współczulnych i korę nadnerczy), mikromasaże ultradźwiękowe (między innymi pobudzają leczenie stanów zapalnych, pobudzają też metabolizm komórkowy) oraz magnetoterapia (zastosowanie w schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, chorobach układu krążenia, chorobach kobiecych, chorobach skóry; powoduje uśmierzenie bólu, zapobieganie stanom zapalnym, rozluźnienie napiętych mięśni).

Zabiegi fizykalne
Shutterstock

Do zabiegów fizykalnych zalicza się również krioterapie miejscowe, falę uderzeniową oraz zabiegi z wykorzystaniem tak zwanych lamp Sollux, a więc lampy ze światłem podczerwonym.

Zabiegi fizykalne – przeciwwskazania

Niektóre z wymienionych zabiegów mają własne przeciwwskazania, wszystkie zaś powinny być dobrane – mowa o ilości zabiegów i leczniczych dawek – do indywidualnych potrzeb pacjenta.

j janusz 7.04.2024
0,0

Dlaczego w leczeniu uzdrowiskowym musi być stosowany zabieg bodźcowy jest to podstawą do otrzymania skierowania ale w tym wypadku stosowania tego zabiegu osoby chore onkologiczne są automatycznie wykluczone z leczenia. Pozdrawiam.