Ile pieniędzy potrzeba w sanatorium?
Konieczna jest kwota do zapłacenia wszystkich opłat dodatkowych, uiszczanych często już w dniu przyjazdu. Planując, ile pieniędzy zabrać, trzeba więc przede wszystkim wziąć pod uwagę dopłaty do noclegów i żywienia zgodne z danym sezonem rozliczeniowym i wybraną przez nas opcją. Do tego dochodzą opłaty parkingowe, jeśli jedziemy autem, a takie są w danym ośrodku naliczane, a także opłaty klimatyczne obowiązujące w miejscowości, do której jedziemy.
Dobrze też rozeznać się, czy w ośrodku można wykupić dodatkowe, interesujące nas zabiegi – te, których nie obejmuje „pakiet” z NFZ, które nie są związane z chorobą, są płatne. Ponosi się także koszt pobytu opiekuna oraz przejazdów do i z sanatorium. To sumy, które musimy mieć przy sobie, dobrze wyliczyć sobie wszystko wcześniej (lub mieć kartę). Do tego oczywiście dochodzą koszty naszych prywatnych wydatków, a te już każdy ma inne – lody, dancing, wycieczka fakultatywna, muzea itp.
Opłaty w sanatorium prywatnym
W przypadku wyjazdu do sanatorium w trybie prywatnym od razu mamy ustalone ceny obejmujące noclegi i, zazwyczaj, pełne wyżywienie, do tego wliczone w pakiet zabiegi, dodatkowe atrakcje typu baseny, sauny, często prywatne ośrodki oferują też bezpłatny parking. Zapłacimy za ewentualne dodatkowe zabiegi spoza pakietu, a także istnieją dopłaty za wybraną niestandardową dietę, na przykład wegańską, bezmleczną itp. - tutaj dopłaty są nieraz spore, sięgające i 1000 złotych za pełny turnus.
Uwaga – wiele sanatoriów, także tych na NFZ, zaznacza wyraźnie, że diety poza podstawowymi, cukrzycowymi i lekkostrawnymi są dostępne tylko odpłatnie!