Orzeczenie przyznawane jest w dwojaki sposób – na podstawie dokumentów medycznych (jeśli dokumentacja jest wystarczająca, orzeczenie jest rozpatrywane pozytywnie) lub badania lekarskiego (jeśli dokumentacja budzi wątpliwości, zastrzeżenia, wymaga uzupełnienia itp.; druga opcja jest oczywiście stosowana częściej). Starający się o wyjazd otrzymuje wówczas orzeczenie, w którym jest odmowa potrzeby rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji.
Odmowa potrzeby rehabilitacji leczniczej z ZUS – co robić?
W razie takiej sytuacji w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia należy złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, nie zaś do sądu, gdyż sprawy takie nie podlegają kontroli sądowej i Sądy Apelacyjne się nimi nie zajmują. W razie odmowy sprawa jest jednak w zasadzie rozstrzygnięta, opinia orzecznika jest prawomocna (można się natomiast zacząć starać o wyjazd z NFZ).
Jeśli decydujemy się napisać skargę, powinna zawierać:
- imię i nazwisko (nazwę) wnoszącego skargę lub wniosek,
- adres (wskazanie miejscowości, ulicy, nr domu i mieszkania) wnoszącego skargę lub wniosek,
- treść skargi lub wniosku (treść może być wyrażona w sposób dowolny, przy czym istotne jest, aby można było na jej podstawie ustalić przedmiot skargi lub wniosku).
Skargę lub wniosek niezawierające imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu wnoszącego skargę lub wniosek pozostawia się bez rozpoznania.