Pokoje jednoosobowe w sanatorium – komu przysługują?

Dodano: 18 stycznia 2024

Dla wielu kuracjuszy pokój jednoosobowy to marzenie, jednak tych jest zawsze mniej niż chętnych.

Pokoje jednoosobowe w sanatorium – komu przysługują?

Dla kogo pokoje jednoosobowe w sanatorium?

Pokoje jednoosobowe przydzielane są w pierwszej kolejności – w teorii wyłącznie – osobom ze wskazaniami medycznymi, potwierdzonymi przez lekarza specjalistę. Wśród chorób kwalifikujących do otrzymania „jedynki” jest przede wszystkim stomia, protezy kończyn i bezdech senny wspomagany aparatem do oddychania. Oczywiście można dostarczyć także zaświadczenia związane z innymi chorobami i mogą one być rozpatrzone pozytywnie w razie większej ilości pokojów do rozdysponowania.

Pamiętajmy, że w ocenie NFZ brak możliwości zakwaterowania w pokoju jednoosobowym, jeśli taka konieczność nie wynika z udokumentowanych wskazań medycznych, nie może być uznana za okoliczność uzasadniającą zwrot potwierdzonego skierowania – wtedy przepada nam nasza kolejka. Okolicznością uzasadniającą zwrot potwierdzonego skierowania w sytuacji braku możliwości zakwaterowania w pokoju jednoosobowym jest natomiast taki stan chorobowy, który, pomimo że nie stanowi przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, może oddziaływać na stan zdrowia innych świadczeniobiorców.

Pokoje jednoosobowe w sanatorium
Shutterstock

Niepełnosprawność a zakwaterowanie w "jedynce"

Osoby niepełnosprawne także mogą się starać o pokoje jednoosobowe, ale powinny wcześniej zgłosić swą niepełnosprawność w ośrodku – może być konieczność przystosowania pokoju do ich potrzeb.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.