Mowa o sanatoryjnych szpitalach reumatologicznych (tutaj zazwyczaj ZUS/KRUS), a także o uzdrowiskowym leczeniu chorób reumatologicznych. W tych pierwszych terapia farmakologiczna wspierana jest odpowiednio dobranymi zabiegami, a celem jest umożliwienie choremu powrotu do swobodnego wykonywania codziennych czynności domowych i/lub zawodowych. W drugim przypadku sporo uwagi poświęca się aktywności fizycznej, a także dietetyce, w problemach ze stawami jest bowiem bardzo ważne to, co jemy. Dieta na stawy powinna zawierać dużo pełnowartościowego białka, witaminy C, antyoksydantów i kolagenu (galarety z wieprzowych czy drobiowych nóżek).
Zabiegi przy chorobach stawów
Przy chorobach zwyrodnieniowych i w stanach pourazowych stawów wykorzystywane są zabiegi głównie z zakresu kinezyterapii, hydroterapii oraz fizykoterapii. Konkretne zabiegi ordynuje specjalista. Znajdą się wśród nich między innymi: elektroterapia, magnetoterapia, okłady fango, galwanizacja, jonoforeza, laseroterapia, ultradźwięki, zabiegi wodne, takie jak kąpiele, natryski i masaże. Ponadto terapia manualna, masaże ręczne oraz indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą.
Jakie sanatorium na problemy ze stawami?
Choroby reumatyczne, w tym te dotyczące stawów (jest ich wiele, tak naprawdę pod samą nazwą „zapalenie stawów” lekarze wyszczególniają ponad 100 różnych jednostek chorobowych…), dotykają ogromnej części społeczeństwa, stąd też ich leczenie jest prowadzone w ośrodkach we wszystkich uzdrowiskach z wyjątkiem Nałęczowa, który posiada tylko profil kardiologiczny, a także w wielu ośrodkach typu medical & SPA.