Sanatorium na problemy ze stawami

Dodano: 4 lipca 2023

Choroby związane ze stawami – przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów – należą do chorób o profilu reumatologicznym i przysługuje na nie wyjazd do sanatorium zarówno na NFZ, jak i z ZUS/KRUS.

Sanatorium na problemy ze stawami

Mowa o sanatoryjnych szpitalach reumatologicznych (tutaj zazwyczaj ZUS/KRUS), a także o uzdrowiskowym leczeniu chorób reumatologicznych. W tych pierwszych terapia farmakologiczna wspierana jest odpowiednio dobranymi zabiegami, a celem jest umożliwienie choremu powrotu do swobodnego wykonywania codziennych czynności domowych i/lub zawodowych. W drugim przypadku sporo uwagi poświęca się aktywności fizycznej, a także dietetyce, w problemach ze stawami jest bowiem bardzo ważne to, co jemy. Dieta na stawy powinna zawierać dużo pełnowartościowego białka, witaminy C, antyoksydantów i kolagenu (galarety z wieprzowych czy drobiowych nóżek).

Zabiegi przy chorobach stawów

Przy chorobach zwyrodnieniowych i w stanach pourazowych stawów wykorzystywane są zabiegi głównie z zakresu kinezyterapii, hydroterapii oraz fizykoterapii. Konkretne zabiegi ordynuje specjalista. Znajdą się wśród nich między innymi: elektroterapia, magnetoterapia, okłady fango, galwanizacja, jonoforeza, laseroterapia, ultradźwięki, zabiegi wodne, takie jak kąpiele, natryski i masaże. Ponadto terapia manualna, masaże ręczne oraz indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą.

Sanatorium przy problemach ze stawami
Shutterstock

Jakie sanatorium na problemy ze stawami?

Choroby reumatyczne, w tym te dotyczące stawów (jest ich wiele, tak naprawdę pod samą nazwą „zapalenie stawów” lekarze wyszczególniają ponad 100 różnych jednostek chorobowych…), dotykają ogromnej części społeczeństwa, stąd też ich leczenie jest prowadzone w ośrodkach we wszystkich uzdrowiskach z wyjątkiem Nałęczowa, który posiada tylko profil kardiologiczny, a także w wielu ośrodkach typu medical & SPA.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Podziel się swoimi uwagami, które mogą być pomocne dla innych.